Fyziatrio predstavuje liečenie fyzikálnymi podnetmi a to najmä elektrickým prúdom, ultrazvukom, elektromagnetickým vlnením a svetlom.
Elektroliečbu predstavuje široká paleta analgetizujúcich elektrických prúdov. Ich pôsobenie sa väčšinou vysvetľuje odblokovaním nervového vedenia bolesti, v mieste nervových spojov, výbojmi iných senzitívnych vlákien s väčšou rýchlosťou vedenia, ktoré dráždime elektrickým prúdom. Okrem toho rôznou intenzitou spolupôsobí myorelaxačný, hyperemický, rezorpčný, termický a trofickoregeneračný mechanizmus. Môžeme ich deliť na nízko-, stredno- a vysokofrekvenčné.
Ultrazvuk, ako forma liečby zvukom, využíva konverziu elektrickej energie na mechanickú a tepelnú energiu. Preto ho využívame k ovplyvneniu chronických myofasciálnych zmien.
Elektromagnetické vlnenie využívané v nukleárnej medicíne môže tiež pôsobiť analgeticky /rtg/, avšak vo fyziatrii využívame len nepatrné dávky vĺn alfa.
Svetloliečby sa využíva napríklad pri liečbe chronických myofasciálnych syndrómov (infračervené svetlo) pre spazmolytický, analgetický a vazodilatačný efekt. Dnes sa presadzuje aj laser a polarizované svetlo /bioptron/. Obe majú analgetický, protizápalový, antiedematózny a biostimulačný efekt.