OÁZA ZDRAVIA A POHODY
Vyhľadajte na stránke

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Europskeho sociálneho fondu v ramci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia

www.esf.gov.sk, www.sia.gov.sk

_______________

_______________

Rehabilitačné chodníky SANTK

 

 

Vodoliečebné procedúry môžu byť celkové a lokálne. Ich liečivý účinok je podmienený tepelným a mechanickým vplyvom, poprípade pridávanými chemickými prísadami.
K hlavným metódam kúpeľných stredísk patria najmä minerálne a perličkové kúpele. K ďalším prostriedkom vodoliečby patria hydromasážne vane a vírivé kúpele, prísadové kúpele, fínska sauna, turecký parný kúpeľ, škótske streky alebo striedavý šliapací kúpeľ.

Vírivý systém je založený na princípe cirkulácie vody. Telo je masírované vodou zmiešanou so vzduchom, ktorá prúdi z trysiek v stenách vane.

Perličkový systém je založený na princípe prúdenia predohriatého stlačeného vzduchu (35°C – 40°C) tryskami na dne vane.

Fínska sauna spočíva v pobyte v miestnosti s horúcim vzduchom.

Kúpele môžu byť čiastkové (polokúpeľ, sedací kúpeľ, vírivý, šliapací kúpeľ, končatinový kúpeľ, vírivý kúpeľ na dolné alebo horné končatiny) alebo celkové (vaňa, bazén). Pri kúpeľoch sa uplatňuje jednak špecifický hydrostatický tlak vody a vztlak, jednak účinok rozličnej teploty vody, jej prúdenie, či prípadné pôsobenie prísad.

Klasická masáž zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní odpadových látok z organizmu.

Zjednodušene povedané, vďaka pravidelnej klasickej masáži sa pokožka na vašom tele môže stať pružnejšou a môžete predísť bolestiam, ktoré bývajú dôsledkom stuhnutého svalstva - napríklad v oblasti šije, medzi lopatkami a v krížoch. Klasická masáž pomáha aj pri rekonvalescencii svalov a kĺbov po dlhom znehybnení v dôsledku zlomeniny alebo iného zranenia.

Hmaty klasickej masáže udržiavajú svaly v dobrej kondícii, z kĺbov pomáhajú odvádzať usadené soli, ale môžu napríklad aj podporovať črevnú peristaltiku.

 

Teploliečba /termoterapia/ môže byť pozitívna - hypertermia, kedy teplo do organizmu privádzame, alebo negatívna - kryoterapia, kedy ho odvádzame. Obe ako analgetické procedúry sa môžu aplikovať celkovo aj lokálne.

Celkové hypertermické procedúry sa aplikujú formou rôznych kúpeľov, zábalov. Samotné analgetické pôsobenie je potencované myorelaxačným a sedatívnym účinkom. Lokálne hypertermické procedúry predstavujú rôzne parafínové, peloidné /kašovinové/ a parapeloidné /zmes parafínu a kašoviny/ zábaly, obklady a kúpele. Hypertermické procedúry sa aplikujú u subchronických a chronických bolestivých     stavoch.                            .

Rašelinové obklady
Zohriate rašelinové pláty na prehriatie svalov na chrbte alebo v krížovej oblasti. Odporúčaná dĺžka procedúry je 20 min.  

Parafínové obkladyParafín sa aplikuje vo forme vankúšikov na suchú kožu. Odporúčaná dĺžka procedúry je 20 min.

 

Sanatórium Tatranská Kotlina, Tatranská Kotlina 68, 059 54 Vysoké Tatry
tel.: +421 -52 - 4782602, 4467645-6, fax: +421 -52 - 4467647, e-mail: marketing@santk.sk